Revizor - Divadlo F. X. Šaldy Liberec

02.05.2013 23:55

Revizor (1836, Ревизор) je pětiaktová satirická komedie ruského prozaika a dramatika Nikolaje Vasiljeviče Gogola (1809–1852), patří k nejslavnějším dílům světové dramatické literatury.

Krátce po premiéře (která byla 26.4.2013) jsem měla možnost shlédnout tuto hru v Šaldově divadle v Libereci, do jehož repertoáru se vrátila po 17 letech. Tentokrát je režisérem výrazná postava české režie Ivan Krejčí (*1966), jinak umělecký šéf ostravského Divadla Aréna, které patří již delší čas k těm nejoceňovanějším u nás. Vsadil hlavně na aktuálnost tématu, která člověka ohromí, uvědomíme-li si, že premiéra Revizora se odehrála v Petrohradě v roce 1836.

Osoby a obsazení

Hejtman                           VÁCLAV HELŠUS    
Anna, jeho žena                ŠTĚPÁNKA PRÝMKOVÁ    
Marie, jeho dcera              LENKA LANGOVÁ    
Dobčinskij                        JAKUB ALBRECHT    
Bobčinskij                        TOMÁŠ DIANIŠKA    
Chlestakov                        ZDENĚK KUPKA    
Osip                                 MICHAL MALÉŘ    
Ljapkin Ťapkin, soudce      JAROMÍR TLALKA   
Zemljanika,                       PŘEMYSL HOUŠKA  
ředitel nemocnice
Špekin, poštmistr              JAKUB KABEŠ    
Chlopov, ředitel školy         MARTIN STRÁNSKÝ    
Jeho žena                         JANA HEJRET VOJTKOVÁ    
Huber, doktor                    JINDŘICH KHAIN    
Abdulin, obchodník            JINDŘICH KHAIN    
Svistunov, policajt              TOMÁŠ VÁHALA    
Číšnice                             BARBORA MOTTLOVÁ

Zajímavostí inscenace je, že Václav Helšus se po více než dvaceti letech vrací k roli Hejtmana, kterého v našem divadle hrál už v roce 1986. Jako falešný revizor Chlestakov se představil Zdeněk Kupka, herec Jihočeského divadla České Budějovice, který ovšem žije v Liberci (a hraje též v úspěšné komedii Testosteron). Dvojici užvaněných statkářů Bobčinskij – Dobčinskij hraje osvědčená klaunská dvojice Tomáš Dianiška a Jakub Albrecht. Zajímavý je také herecký návrat Jakuba Kabeše, libereckého bývalého herce, který nyní pracuje v čele divadelního marketingu a poprvé si z této funkce odskočil na jeviště v roli věčně podnapilého Poštmistra.

(Zdroj: https://www.saldovo-divadlo.cz )

Obsah hry

Děj Revizora se odehrává v malém ruském městečku v jakési gubernii na počátku třicátých let 19. století během krátkého časového úseku dvaceti čtyř hodin. Ve hře vystupuje mladý bezvýznamný úředník Chlestakov, který se svým sluhou Osipem přijel do městečka již před čtrnácti dny, ubytoval se ve zdejším hostinci, v kartách prohrál všechny peníze a teď nemá na zaplacení útraty. Přeje mu ale štěstí, neboť městský hejtman právě dostal dopis od přítele z Petrohradu, v němž se píše, že městečko navštíví nebo už navštívil revizor. Díky poštmistrovi, který pro své rozptýlení otevírá cizí dopisy, se o tom i ostatní úředníci města okamžitě dozvědí. Protože nemají čisté svědomí, neboť berou úplatky, kradou a všude je nepořádek, pochopitelně se revize obávají. Dva statkáři, Dobčinskij a Bobčinskij, jejichž jedinou životní náplní je běhat po městě a šířit jakékoliv (i neověřené) zprávy, ke kterým se dostanou, pokládají za revizora právě Chlestakova, a rychle rozšíří informaci o jeho příjezdu. Příjezd domnělého revizora Chlestakova a jeho sluhy Osipa obrátí život celého města naruby. Co všechno kvůli němu budou ochotní udělat hejtman se svou ženou a dcerou, soudce, velitel policie a další obyvatelé? Aby revize dobře dopadla, snaží se představitelé města Chlestakova podplatit.
Chlestakov dlouho nemůže uhodnout, proč se najednou setkává všude s takovou pozorností a úctou. Když pochopí, za jak významnou osobnost jej považují, plně využívá jejich hlouposti a protože je na mizině, rád přistoupí na jejich hru. Hejtman ho ubytuje ve svém domě, tváří se, že nic nevidí, když mu svádí manželku, a nakonec mu nabídne i ruku své dcery. Krajský sudí, poštmistr a školní inspektor mu poskytují „půjčky“ a všichni mu přinášejí různé dary. Chlestakov se vychloubá, jak je bohatý a jaké má známosti. Při tomto smyšleném vyprávění o sobě jako o důležitém vysokém státním úředníkovi se tak rozohňuje, že se téměř plně vžívá do své nové smyšlené osobnosti. Kdyby se sluhovi Osipovi nepovedlo včas svému pánovi vysvětlit, že takový podvod se dlouho neudrží v tajnosti, byl by snad zcela klidně čekal na odhalení. Takhle namluví svým hostitelům, že odjíždí za svým bohatým strýcem pro svolení k sňatku a včas zmizí. Před svým odjezdem napíše dopis příteli, v němž se mu svěří s celou komedií, kterou s úředníky městečka sehrál. Dopis pochopitelně otevře poštmistr a hned s ním běží k hejtmanovi, který se mezitím oddává snům o tom, že jeho život, jakožto tchána tak významného muže, bude od nynějška jedinou slavností a hostinou. Hejtman a všichni ostatní strašně zuří, když v tom přichází městský strážník a oznamuje, že přijel skutečný revizor.

(Zdroj: teta Wiki )

 

Můj názor

+ Režie. Není pochyb o tom, že Revizor je skvělá satirická komedie. Ale i výborně napsaný kus je možno ještě podtrhnout skvělým režijním vedením. Domnívám se, že v tomto případě se to beze zbytku povedlo. Měla jsem pocit, že ačkoli liberecké divadlo je dobré, tato hra ještě vyčnívá nad jeho průměrem. Zajímavé režijní nápady, použité rekvizity (pojízdná rampa), vkusně aktualizující repliky.

+ Švih. Divák se ani chvíli nenudí, hra má švih a skoro tři hodiny (s jednou přestávkou po 3. dějství) utečou překvapivě rychle.

+ Herci. Skvělé herecké výkony většiny představitelů. (Pánové Helšusi a Kupko, BRAVO !!!) ...

- s jedinou výjimkou. Již několikrát jsem si všimla, že mně osobně není příjemný herecký projev stařičkého pana Jindřicha Khaina. Z úcty k jeho věku a vzhledem k mnohým kladům této inscenace však jsem ochotna na to zapomenout.

Celkové hodnocení: VELICE se mi to líbilo.

Fotografie: Stránky Šaldova divadla Liberec